PIELGRZYMKA DO GRUZJI
Tbilisi – Mccheta – Ananuri – Gudauri – Kazbegi – Uplisczche – Kutaisi – Zugdidi – Mestia – Uszguli – Borżomi – Achalcyche – Wardzia – Bodbe – Signagi – Tbilisi
1. DZIEŃ: Wylot z Warszawy.
2. DZIEŃ: Przylot do Tbilisi. Spotkanie z przedstawicielem kontrahenta. Zakwaterowanie do hotelu. Śniadanie. Po śniadaniu w miarę możliwości Msza w kościele katolickim w Tbilisi. Stolica Gruzji jest wyjątkowa. Usytuowana jest na kilku wzgórzach, na które schodami wkradają się stare dzielnice miasta. Najpiękniejsza w Tbilisi jest rzeka Kura z jej malowniczymi, skalistymi brzegami. „Stare Miasto” – historyczne centrum Tbilisi, znajduje się u podnóża Góry Mtacminda (Święta Góra). Prawie wszystkie budynki Starego Miasta – to zabytki historyczne i kulturowe. Żyją pełnią życia dniem i nocą. Turyści przechadzają się po mieście sami i w grupach, zakochani spotykają się przy Wieży Zegarowej – ta „pokręcona” wieża zbudowana została niedawno(2010) przez reżysera Teatru Marionetek Rezo Gabriadze. Obok niej artyści pokazują swoje obrazy, rzemieślnicy oferują liczne pamiątki. „Stare Miasto” to głównie 2-3-piętrowe domy, zbudowane z cegły i kamienia, ze specjalną tbiliską architekturą, którą wyróżniają wąskie uliczki, galerie i rzeźbione drewniane balkony.
Tbilisi – jedno z niewielu miast na świecie, gdzie w zgodzie stoją obok siebie cerkiew prawosławna, kościół katolicki, synagoga i meczet. Zobaczymy Cerkiew Metechską(XIII w.), Twierdzę Narikala (IV w.), Katedrę Sioni (VI-VII w.), Bazylikę Anczischati Narodzenia Maryi Dziewicy – najstarszą zachowaną świątynie w Tbilisi, Katedrę Trójcy Świętej, kompleks świątyń Tsminda Sameba – sobór katedralny gruzińskiego Kościoła prawosławnego. Wieczorem spacer po Aleji Szota Rustaweli. Kolacja powitalna i nocleg w hotelu w Tbilisi.
3. DZIEŃ: Śniadanie. Po śniadaniu w miarę możliwości Msza w kościele katolickim Tbilisi. Następnie wyjazd w kierunku Stepantsmindy (Kazbegi). Zwiedzanie dawnej stolicy Gruzji – Mcchety – miasta-muzeum, które zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zobaczymy Katedrę Sweticchoweli („Drzewo Życia” 1010-1029r.), która jest jednym z głównych chrześcijańskich sanktuariów Szaty Chrystusowej. Jest to również miejsce pochówku wielu gruzińskich królów (do XIX w.). Zwiedzanie klasztoru Samtawro, gdzie przez cały rok rośnie i kwitnie jeżyna w pobliżu której w IV w. żyła i głosiła kazania Święta Nino – apostołka i patronka Gruzji, święta kościoła katolickiego, ormiańskiego i prawosławnego. Znajdują się tutaj: Iwerska Ikona Matki Bożej, Ikona Św. Nino, Grób Świętego Króla Miriana i Królowej Nani, relikwie Św. Abibosa z Nekresi, Św. Szio Mgwimskiego. Odwiedzimy także starożytną świątynię – klasztor Dżwari (VI w.).
Po południu dotrzemy do Gruzińskiej Drogi Wojennej, na której zwiedzimy malowniczą twierdzę Ananuri (XVI w.), znajdującą się nad rzeką Aragvi i piękny zbiornik wodny Żinwali. Następnie przejedziemy przez narciarski kurort Gudauri (2200m.), i dalej oszałamiającą podróżą wzdłuż rzeki Tergi przez przełęcz Krzyżową (2400m), która zaprowadzi nas do Stepantsminda (Kazbegi). Zwiedzanie Kazbegi: Kościół Najświętszej Trójcy Gergeti (2170m npm), do którego pojedziemy jeepami. Przy bezchmurnej pogodzie rozpościera się stąd fantasmagoryczny widok na jeden z najwyższych szczytów Gruzji – górę Kazbek (5147m). W drodze powrоtnej kolacja w Bulaczauri w restauracji z widokiem na Kaukaz, z winem. Powrót do Tbilisi. Nocleg.
4. DZIEŃ: Śniadanie. Po śniadaniu w miarę możliwości Msza w kościele katolickim Tbilisi. Następnie wycieczka do Upliscyche (I tys. lat p.n.e.) – starożytnego skalnego miasta, które było budowane przez wieki i zawiera ponad 700 jaskiń i budynków, w tym winnice, piekarnie, antyczny teatr, sala spotkań królowej Tamary, zachowane do dnia dzisiejszego. Przejazd do Kutaisi. Zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie starożytnego miasta Kutaisi mającego ponad trzy tysiące lat. Odwiedzimy Klasztor i Akademię Gelati (XII w), założone przez wielkiego gruzińskiego króla Dawida IV-Budowniczego, które są wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wycieczka do krasowej Jaskini Prometeusza, gdzie według legendy, Prometeusz dał ludziom ogień i został za to przykuty do skały. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
5. DZIEŃ: Śniadanie. Przejazd do Zugdidi. Skarbem Zugdidi jest Pałac rodowy książąt Dadiani z pięknym parkiem. Dziś jest to muzeum o niezwykłej kolekcji historycznej, w której znajduje się między innymi maska pośmiertna Napoleona Bonapartego. Najstarsza arystokratyczna rodzina książąt Dadiani znana jest ze swoich koligacji z Napoleonem Bonaparte. We Wlachernskej Cerkwi w Zugdidi przechowywana jedna z najcenniejszych relikwii chrześcijaństwa – Szata Matki Boskiej, która należała, zgodnie z legendą do Dziewicy Maryi, matki Jezusa Chrystusa. Po drodze do Mestii podziwiać będziemy fascynujące widoki na cztery wodospady i trzy kaukaskie szczyty Uszba, Mazera i Szchelda. Zakwaterowanie w Mestii. Kolacja. Nocleg..
6. DZIEŃ: Śniadanie. Zwiedzanie Mestii, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzimy Muzeum historyczno – etnograficzne, średniowieczną cerkiew i zobaczymy fortyfikacje rejonu Mestijskiego. Przejazd do Uszguli. Zwiedzanie Uszugli – swanska wieś, położona na wysokości 2200m n.p.m, najbardziej wysokogórska miejscowość w Europie, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie cerkwi Lamarii (2300 m n.p.m.), muzeum obrazów Uszguli, Baszty Caricy Tamary, Muzeum etnograficzne. Przejazd do Kutaisi. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja. Nocleg.
7. DZIEŃ: Śniadanie. Przejazd do Borżomi. Degustacja słynnej na całym świecie wody mineralnej Borżomi ze źródła. Następnie przejazd do Achalcyche, miasta rodzinnego Charlesa Aznavoura, dawnego centrum katolickiego w Gruzji. Zobaczymy tam niedawno zrekonstruowaną twierdzę, cerkiew prawosławną św. Mariny, meczet, katolicki kościół i klasztor sióstr benedyktek, synagogę i ormiański kościół. W miarę możliwości udział we Mszy św. w kościele katolickim w Achalcyche. Zakwaterowanie do hotelu w Achalcyche. Kolacja. Nocleg.
8. DZIEŃ: Śniadanie. W miarę możliwości Msza św. w kościele. Następnie zwiedzanie jaskiniowego kompleksu klasztornego Wardzii (XII-XIII ww.) – 19 kondygnacyjnego skalnego miasta. Na długości 900 m wzdłuż lewego brzegu Kury w pionowej ścianie góry wyryte jest około 600 pomieszczeń – kościołów, kaplic, mieszkalnych celi, magazynów, łaźni, bibliotek. Zachowały się ukryte wejścia, resztki wodociągu i systemu nawadniającego. Wardzija – pomnik epoki złotego wieku. W klasztorze twierdzy żyło powyżej tysiąca zakonników, a podczas napadów wrogów mogło się w nim schronić do 20 tysięcy osób. Przejazd do Tbilisi. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w Tbilisi.
9. DZIEŃ: Śniadanie. W miarę możliwości Msza św. w kościele Tbilisi. Przejazd do „miasta wiecznej miłości” Signagi. Po drodze zwiedzanie we wsi Bodbe – klasztornego kompleksu Świętego Grzegorza i Grobu świętej Nino. Wycieczka po „mieście wiecznej miłości” Signagi, które rozmieszczone jest na wierzchołku grzbietu górskiego, wznoszącego się nad Ałazańską doliną. Na życzenie degustacja win w starej 300-letniej winiarni, gdzie wino jest przechowywane w glinianych dzbankach, zakopanych w ziemię. Powrót w Tbilisi. Pożegnalną kolację z pieśniami i tańcami. Nocleg.
10. DZIEŃ: Śniadanie. Transfer na lotnisko. Wylot do Warszawy.
CENA: Na zapytanie.
Cena zawiera:
– zakwaterowanie w hotelach 3*;
– śniadania i obiadokolacje;
– degustacja wina;
– bilety wstępu;
– opieka przewodnika polskojęzycznego
– transport na miejscu zgodnie z programem;
– bilety lotnicze;
– ubezpieczenie NNW i KL.
Biuro Turystyczno Pielgrzymkowe DARIO – TOURS Dariusz Kleczaj;26-613 Radom – Sadków 53, tel. 605 325 524; www.dariotours.pl biuro@dariotours.pl